Fotografie jak obrazy

Fotografia jak i malarstwo wymaga od nas pomysłu i kreatywności. Oglądając obrazy w galeriach można się zastanawiać, czy da radę pewne techniki malarskie przenieść na grunt fotografii? Czy można fotografować postrzegając świat bardziej abstrakcyjnie, podchodząc swobodniej do tematu, wykorzystując przy tym bardziej innowacyjne techniki? Na te pytania możemy sobie udzielić pozytywnej odpowiedzi, gdyż zapożyczone techniki z malarstwa funkcjonują w fotografii już od dawana. Przykładem mogą być kolorowe jesienne pejzaże, które obecne są zarówno na płótnie, jak i na zdjęciach. Fotografując pejzaż jesienny, posługujemy się takimi samymi technikami, jak w malarstwie – kontrast koloru, harmonia przestrzeni, nieostrość obrazu. Jeśli odejdziemy od standardowych, dotychczas stosowanych technik fotografii, możemy wejść w świat kompletnej abstrakcji. Odstępując od powszechnie stosowanych technik, możemy stworzyć obrazy przypominające sztukę malarską.

Malarskie tematy

Pejzaże i krajobrazy są tematami, które najłatwiej jest przenieść z malarstwa do fotografii. W porównaniu do technik abstrakcyjnych, nie jest to sztuka łatwa.Wymaga dużej wrażliwości, umiejętności dostrzegania subtelnych kontrastów, kolorów, ciekawych układów przestrzeni. Podczas wykonywania takich zdjęć musimy być wrażliwi na otaczającą nas przyrodę. Kiedy spoglądamy na wodę, po której płynie sobie jesienny liść, powinniśmy szukać symetrii, odbić, kształtów. Bardzo ważne są również kontrasty kolorów. Malarz mam więcej swobody w kształtowaniu obrazu, kiedy go sam maluje, ponieważ może stosować przeróżne techniki, barwy mniej lub bardziej nasycone. Dla fotografa stanowi to wyzwanie, gdyż wymaga od niego dużego zaangażowania i sporego doświadczenia w pracy.

Abstrakcje i impresje

Stylem nawiązującym do sztuk malarskich jest fotograficzna abstrakcja. Możemy stworzyć kompletnie nierealny obraz, wykorzystując w tym celu kolory, układy, krótkie czasy naświetlenia, eksperymentując z przestrzenią oraz mieszając ze sobą różne techniki fotograficzne. Dla tych, którzy lubią bawić się światłem i kolorem idealne będą eksperymenty w stylu fotograficznej impresji. – zapisanie chwilowego wrażenia jakie doznaje fotografujący w danym miejscu i danych warunkach. Możemy bez ograniczeń oddawać się fotograficznej pasji i eksperymentować na wszystkie sposoby. Jedyną zasadą jaką powinniśmy się kierować, jest zasada, że artysty nic nie powinno ograniczać w pracy twórczej.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Fotografie jak obrazy”

  1. I enjoyed reading this comparison between painting and photography.
    Though I don\’t paint, I am around those who do so I see a lot of this type of art.
    In my nature photography I mostly try to express what I see and feel, I find that nature has its own abstract if we can see it and capture it.
    Thank you for the invite, I look forward to enjoying your art in either form.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s