Techniki eksperymentalne – wariacje na obiektyw

 
 
Ciekawe, abstrakcyjne i lekko zwariowane efekty wizualne można uzyskać poprzez eksperymentalne technik.
 
Kręcenie aparatem
 
Najprostszą techniką jest poruszenie aparatem fotograficznym podczas wykonywania zdjęcia. Należy gwałtownie skręcić aparatem, tak jakby się wkręcało jakąś śrubę. Możemy spróbować poruszyć aparatem w rożnych płaszczyznach: pionowej, poziomej lub ukośnej. Eksperymentując z tą techniką należy zachować umiar, by zdjęcie było w miarę czytelną abstrakcją. Wystarczy skoncentrować się na jednym elemencie kompozycji, i ten element ma być ostry, a reszcie możemy zapomnieć, gdyż stanie się ona piękną "wariacją"

Rozogniskowanie
 
Czyli zniekształcenie obrazu. W czasie robienie zdjęcia przestawiamy ogniskową obiektywu np. z dłuższej na krótszej lub odwrotnie. Uzyskany w ten sposób efekt świetnie zdynamizuje nasze zdjęcie. Ta technika jest bardzo często wykorzystywana w fotografii sportowej. Im większy przeskok w zmianie długości ognikowej, tyle lepszy uzyskamy efekt. Należy jednak ustawić centralny punkt kadru, którym zmiany zniekształceń obrazu będą najmniejsze. W ten sposób uzyskamy strefę ostrości, która będzie mocnym punktem na zdjęciu.

OgniskowaTu stosujemy bardzo szerokie obiektywy i fotografujemy z bardzo bliskiej odległości, uzyskamy w ten sposób ciekawe zniekształcenia i wprowadzimy dynamiczną perspektywę. Jeśli tą technikę połączymy z wyżej opisanym ruchem aparatu, to uzyskamy niepowtarzalne obrazy. Robiąc zdjęcia teleobiektywem możemy skoncentrować się na szczegółach. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy obiekt i tło są w tej samej tonacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s