Masters of photo

McCurry

Karierę fotoreportera McCurry rozpoczął pracując w Afganistanie podczas wojny Afgańsko-Sowieckiej, gdzie musiał pracować pod przykrywką, nosząc lokalne stroje oraz przemycać naświetlone już filmy, zaszyte w swych ubraniach. Jego fotografie z tamtego okresu były jednymi z pierwszych jakie pojawiły się w międzynarodowych mediach, dzięki czemu między innymi były szeroko publikowane. Jego prace zostały nagrodzone złotym medalem Roberta Capy za fotoreportaż zagraniczny. Później McCurry pracował również przy wojnie Iracko-Irańskiej, konflikcie w Bejrucie, Kambodży, na Filipinach, podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej oraz interwencji wojsk NATO w Afganistanie. Zdjęcia McCurrego są publikowane w magazynach na całym świecie, bardzo często współpracuje on z National Geographic. Od 1986 jest członkiem prestiżowej organizacji Magnum Photos.

Najbardziej znaną fotografią McCurrego jest „Afgańska dziewczyna”, przedstawiająca pierwotnie nieznaną z imienia i nazwiska młodą kobietę. McCurry wykonał to zdjęcie w 1984 roku w Pakistańskim obozie uchodźców Nasir Bagh. Twarz dziewczyny stała się znana całemu światu za sprawą opublikowania jej zdjęcia na okładce National Geographic w czerwcu 1985, później fotografia była używana przez Amnesty International w wydawanych przez tę organizację broszurach, plakatach i kalendarzach. Po 18 latach Steve McCurry, wraz z ekipą National Geographic, zidentyfikował kobietę jako Sharbatę Gulę.

Pomimo że McCurry robi zdjęcia zarówno za pomocą aparatów cyfrowych jak i analogowych, często preferuje przezrocza. Obecnie mieszka w Nowym Jorku, poza pracą fotoreportera, prowadzi również weekendowe kursy fotograficzne jak też rozszerzone dwutygodniowe kursy w Azji.

/wikipedia/

            

             

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Masters of photo”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s